MACHINE YOUR FUTURE

MAS ROZŠÍŘÍ VÝROBU. PŘIDÁ SMĚNU A NABERE 100 LIDÍ

Datum zveřejnění: 07.08.2015
Mladá fronta Dnes/ Zájem o výrobky firmy Kovosvit MAS v Sezimově Ústí roste. Společnost tak vypsala desítky nových pracovních míst. Firma zároveň bojuje s nedostatkem kvalifikovaných lidí na trhu práce.

Mladá fronta Dnes/ Zájem o výrobky firmy Kovosvit MAS v Sezimově Ústí roste. Společnost tak vypsala desítky nových pracovních míst. Firma zároveň bojuje s nedostatkem kvalifikovaných lidí na trhu práce.

 • SEZIMOVO ÚSTÍ Stovku nových pracovních míst vypsal největší český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS. Společnosti ze Sezimova Ústí se daří, rozšiřuje výrobu. Pro letošní rok plánuje firma dodat na trh 380 strojů.
  Většina ze stovky pozic jsou technicky zaměřené. Vedení Kovosvit si uvědomuje, že sehnat kvalifikované lidi nebude jednoduché. "Reagujeme na zvýšený zájem trhu o naše stroje, a proto třísměnný provoz ve výrobě rozšiřujeme o dvousměnný provoz v divizi montáží, kde probíhá finální stavba strojů. Tento proces musíme urychlit, abychom pokryli požadavky zákazníků," potvrdil výrobní ředitel Kovosvitu Aleš Jedlička.
  Otevření druhé směny vyžaduje vytvoření dalších 40 pracovních míst. "Intenzivně hledáme vyučené zájemce z oboru strojírenství. Zatím máme problém tento počet naplnit, jelikož na trhu práce technické profese nejsou," dodal výrobní ředitel. Společnost situaci nyní řeší náborem agenturních zaměstnanců, aby se druhá směna montáží nastartovala. Je to ale pouze dočasné opatření.
  Dalších 60 míst Kovosvit MAS nabízí technickým profesím napříč všemi strojírenskými obory. "Dlouhodobě poptáváme dělnické profese, jako je slévač, obráběč, ale i středoškoláky z oboru programátor, technolog a vysokoškoláky – konstruktéry z oblasti strojní a elektro," vyjmenovala personální manažerka Kovosvitu Gabriela Jeřábková.
  Přesto se postupně daří řešit personální situaci v konstrukci i v nově vzniklé divizi MAS Hydro a odborníky firma nabírá. "Předpokládám, že po prázdninách se situace ještě zlepší, jelikož hodně našich neobsazených pozic je vhodných pro absolventy," poukázala personální ředitelka Jeřábková.
  S nedostatkem kvalifikovaných lidí bojují prakticky všechny firmy zaměstnávající technicky vzdělané pracovníky. Některé to řeší vlastními učňovskými školami, pro Kovosvit to však perspektivní cesta není. Jde jinou cestou. "Učňovské školy mají nevýhodu ve vysokých nákladech. Navíc mohou přijít hubenější roky. My jsme šli baťovskou cestou. Vytvořili jsme dvě studentské kanceláře – v Sezimově Ústí a Praze. Do nich mohou chodit středoškoláci a vysokoškoláci a podílet se na zajímavých projektech.Projekt kanceláří funguje rok.

Jedná se o placené praxe, při kterých účastníci pod dohledem koordinátorů Kovosvitu pracují na jednodušších, ale kreativních úkolech.
"Pro nás je to zajímavé, protože se tam hlásí studenti, kteří opravdu chtějí pracovat. Díky tomu snadněji najdeme šikovné a talentované lidi. Pro účastníky je výhodou i to, že si je nezavazujeme. V budoucnu k nám vůbec nastoupit nemusejí. Ale je to pro ně přivýdělek a hlavně praxe, které ve školách mají málo," uvedla mluvčí Kovositu Iva Ruskovská.
Projekt studentských kanceláří funguje teprve rok. Už nyní je Kovosvit s jeho výsledky spokojený. Chodí do nich asi tři desítky studentů. Firma má v plánu otevírat další pobočky. "Chtěli bychom mít studentské kanceláře v dalších regionech, optimálně po celé republice. Nyní primárně asi v Liberci a Brně," doplnila Ruskovská.
---
Fakta Kovosvit MAS Česká strojírenská firma Kovosvit MAS má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů a v současné době je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v Česku a jedním ze šesti světových producentů v oblasti hi-tech. Zlomovým rokem pro rozvoj společnosti byl rok 2010, kdy do firmy přišel nový majitel František Komárek, který podnik zásadně restrukturalizuje. Výroba se navýšila oproti roku 2010 téměř o 200 procent, tento rok bylo vyrobeno 193 strojů a v roce 2014 to bylo 360 obráběcích strojů v poměru 50 procent hi-tech technologie a 50 procent klasické obráběcí stroje. Za poslední tři roky Kovosvit vytvořil téměř 200 nových pracovních míst a je jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji.