MACHINE YOUR FUTURE

KOVOSVIT SE VRACÍ K TRADICÍM BATI

Datum zveřejnění: 23.05.2013
5+2 dny| SEZIMOÚSTECKÝ KOVOSVIT UPEVNIL UŽ TAK SILNOU POZICI NA RUSKÉM TRHU

5+2 dny| SEZIMOÚSTECKÝ KOVOSVIT UPEVNIL UŽ TAK SILNOU POZICI NA RUSKÉM TRHU

SEZIMOVO ÚSTÍ /Pro rozhovor s Martinem Volným, který je manažerem marketingu společnosti Kovosvit MAS Sezimovo Ústí, nebylo místo v jeho kanceláři. Důvodem se stal důležitý telefonát jeho kolegů do Ruska, kde má firma silné postavení na trhu. Výrazně to nedávno podpořil podpis smlouvy s Ruskou federací.

Co právě řešíte?

Máme dva týdny před výstavou v Moskvě. Domlouváme organizační záležitosti. Loni jsme totiž založili s ruskou společností MTE moderní strojírenský podnik. V letošním roce bychom chtěli v Rusku rozjet montáž a výrobu strojů. Teď je pro nás prvořadý obchod.

Zajímají Kovosvit i jiné země?

Klíčový je pro nás český, slovenský a ruský trh. Prodáváme stroje i do západní Evropy, jsme aktivní i v Americe, Indii a Číně, kde máme významného partnera. Do budoucna s ním chceme také zakládat společný podnik.

Jste jednou z mála firem v České republice, která pořád přijímá zaměstnance. Je to tak?

Nabízíme především místa ve výrobě a na montáži. Tuto oblast potřebujeme ještě více posílit.

Kovosvit proslavil ve světě takzvaný multifunkční stroj. Máte ho ještě?

Lidé z oboru mu přezdívali Boháro. Dva ještě sloužily u nás ve výrobě. Jeden bych rád umístil do historické expozice, kterou připravujeme. Otcem myšlenky zkombinovat frézovací a soustružnické technologie se stal v osmdesátých letech konstruktér Ladislav Borkovec. Mnoho těchto strojů má ještě ve výrobě řada podniků.

Nasloucháte bývalým zaměstnancům?

Navštěvují nás při různých příležitostech a chodí třeba i na schůzky managementu.

Od roku 2011, kdy se Kovosvit podařilo vyváznout z krize, je jeho jediným majitelem František Komárek. Co se změnilo?

Je toho hodně, ale snažíme se především navrátit k Baťovým tradicím. V tom nám jsou inspirací právě starší zaměstnanci. Náročnou dobu zažil Kovosvit v roce 2009, kdy se naplno projevila krize. Podnik přišel o šedesát procent tržeb a bohužel musel propustit mnoho svých zaměstnanců.

Připravujete něco i pro veřejnost?

Pořádáme 8. června Dny otevřených dveří Kovosvitu. Návštěvníci si prohlédnou výrobní prostory podniku. Trasu zakončí historická projekce filmů a fotografií. Celé odpoledne až do večera bude v areálu Komora akce formou hudebního festivalu.