MACHINE YOUR FUTURE

Kovosvit je na nohou a hledá zaměstnance

Datum zveřejnění: 25.08.2017
"Neposíláme stroje, za které nedostaneme zaplaceno. Jsme opatrní," říká šéf Kovosvitu, kterému se zase začíná dařit.

SEZIMOVO ÚSTÍ /S dodavateli jsme se dohodli, závazky plníme a zakázky máme, vzkazuje krátce po první polovině letošního roku Kovosvit MAS. Od ledna stojí v jeho čele Libor Kuchař. Pro místní není novou tváří, společnost vedl již v letech 2006 až 2011, kdy zažil i celosvětovou finanční krizi. Tehdy byl úspěšný. Nyní je před ním další výzva, s níž by mu dřívější zkušenosti mohly pomoct. Firma je dál ve stavu krizového řízení po loňských problémech spojených s nevyplácením mezd.
Situaci okolo Kovosvitu se Libor Kuchař loni příliš nevěnoval. "Přiznám se, že jsem až do loňského října o Kovosvitu příliš nepřemýšlel. Byl jsem ve funkci ředitele jiné firmy, kde jsem měl spoustu svých starostí. Samozřejmě jsem byl ve vztahu s bývalými kolegy, takže jsem měl základní informace," vysvětlil.
Lednový nástup pro něj nebyl příliš velkou změnou. Znal prostředí, trh i kolegy. Práce měl ale hned od začátku spoustu. "Byla potřeba stabilizace cash flow (peněžní tok, pozn. red.) a obnovení dodávek s našimi dodavateli, což byl jeden z největších problémů. Všechny klíčové dodavatele jsem osobně navštívil. Se všemi jsme dojednali splátkové kalendáře a úhrady našich závazků. Ve všech případech se nám podařilo obnovit dodávky," uvedl 48letý Kuchař.
Společnost měla za prvních sedm měsíců letošního roku obrat 778 milionů korun. Roční plán o hodnotě 1,5 miliardy by se měl naplnit. Nejzajímavější zakázku v hodnotě asi pěti milionů euro uzavřel Kovosvit v Rusku. Na trhu, který způsobil loňské problémy. "Rusko bylo vždy významný trh s podílem okolo 25 až 30 procent obratu. Nikdy se od něj nechci odpoutat, budeme na něm aktivní. V tuto chvíli nikdy nejdeme na hladké platby tak, abychom zboží odeslali a čekali, zda bude zaplaceno. Na to nemáme zdroje. Jsme velmi opatrní," upozornil Kuchař.
Nejdůležitější je pro společnost i nadále Česko a Slovensko. Zdvojnásobit chce obrat v Polsku a zaměřit se na země Evropské unie. "V tuzemsku rozjíždíme některé zajímavé projekty, které jsou ve fázi jednání," naznačil Kuchař. Důležitá byla pro Kovosvit i stabilizace klíčových pozic. V současné době firma zaměstnává asi 600 lidí. Dál ale hledá zaměstnance do oblasti strojírenství a slévárenského provozu.
Desítky milionů podnik investoval do novinek, které v současné době vyvíjí, testuje a postupně nabízí na trhu. "Je to jediná možnost, jak zajistit, aby byl Kovosvit schopen žít. Bavíme se totiž o letech 2019 a 2020. Když zahájíte vývoj nového stroje, komerčně ho můžete realizovat v horizontu tří až pěti let. Neudělání těchto kroků by bylo jen odložení problému," dodal Kuchař.
Po loňských problémech snížila firma závazky o 150 milionů korun. I nadále ale budou problém. Dál v nich má asi 98 milionů. Na částku jsou domluvené splátkové kalendáře.

 

Zdroj: 5plus2