MACHINE YOUR FUTURE

ČESKÉ STROJÍRENSTVÍ JE VE SVĚTĚ DOBROU ZNAČKOU

Datum zveřejnění: 29.09.2014
Hospodářské noviny | Strojírenský průmysl se podílí přibližně 30 % na celkovém HDP České republiky.

Hospodářské noviny | Strojírenský průmysl se podílí přibližně 30 % na celkovém HDP České republiky. Jeho produkty byly ve světě vždy známé svojí vysokou kvalitou a trvanlivostí. Je tomu tak doposud? Jaké jsou trendy v oblasti obráběcích strojů a co zákazník požaduje jsme se ptali generálního ředitele KOVOSVITU MAS jednoho z nejvýznamnějších vystavovatelů MSV, Petra Hawlana.

České strojírenství mělo vždy ve světě dobré jméno. Platí to i dnes?

Dlouhá léta se pohybuji na zahraničních veletrzích a jednám s mnoha světovými firmami. Mohu opravdu potvrdit, že strojaři, kteří se v tomto byznysu pohybují, znají české produkty, včetně naší značky MAS, ještě z dob před rokem 1989. Oceňují především vysoký výkon a trvanlivost. Není výjimkou, že i po dvaceti letech naše stroje bezproblémově fungují.

Jak toto dobré jméno udržet, jaké jsou současné trendy, co zákazník požaduje?

Současný světový trend je jednoznačně nasměrován k zákazníkovi. Ten hlavně nese obrovský tlak na ekonomické úspory, které se týkají především času, materiálu a snižování energetické náročnosti provozu stroje. V praxi to znamená, že přechází od jednoúčelových strojů k univerzálnějším, které jsou multifunkční a v konečném důsledku dokážou nahradit až pět těchto strojů. Dnes zákazník požaduje, aby jeho výrobek byl vyroben za kratší čas, aby byl přesnější a s nižšími náklady. Zní to velmi jednoduše, ale produkce takového multifunkčního stroje vyžaduje silnou vývojovou základnu a velké zkušenosti. Konkurence je veliká.

Pro jaké segmenty výroby mají tyto sofistikované technologie využití?

Záleží na charakteru výroby a pro jaký segment průmyslu zákazník dělá. Obecně lze říci, že multifunkční stroje mají užití ve všech odvětvích, od výroby pera až po letecké motory. Pak je to již na rozhodnutí odběratele, jak efektivně chce vyrábět a jak si vyhodnotí návratnost investice. Využitím multifunkčního centra odpadnou mezioperační časy, jako je například upínání dílců, transport, kotvení a s tím pochopitelně spojená vysoká pravděpodobnost chyb v přesnosti obrábění. Dnes se také zaměřujeme na dodávky celých technologických celků. Je to především proto, že zákazník požaduje komplexní řešení na klíč. Jsme schopni sestavit celou výrobní linku, která může být složena ze standardních i multifunkčních strojů. Jde v podstatě o optimální řešení od sofistikovaných technologií až po komplexní dodávky automatizovaných linek s roboty a manipulátory. Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Kovosvit MAS představí robotizované pracoviště a historický unikát – první multifunkční obráběcí centrum na světě.

FOTO: Robotizované pracoviště je schopné vyrábět daný produkt bez jakékoliv obsluhy v nepřetržitém třísměnném provozu. Skládá se ze dvou strojů, které obsluhuje robot. Tím se maximálně zvyšuje nejen výsledná produktivita práce, ale i reálná úspora finančních prostředků. Dále mohou návštěvníci vidět dva hi-tech stroje – soustružnicko–frézovací centrum a multifunkční pětiosé obráběcí centrum. Při příležitosti letošních oslav 75. výročí založení společnosti bude možné také zhlédnout historický unikát. Jedná se o první multifunkční obráběcí centrum na světě, které KOVOSVIT MAS poprvé prezentoval v roce 1983 na výstavě v Paříži.