MACHINE YOUR FUTURE

ČESKÉ OBRÁBĚCÍ STROJE SE BUDOU VYRÁBĚT V RUSKÝCH TOVÁRNÁCH

Datum zveřejnění: 21.12.2012
Hospodářské noviny | Kovosvit v Rusku buduje montážní závody. Místní trh má nahradit výpadky poptávky v zemích EU.

Hospodářské noviny | Kovosvit v Rusku buduje montážní závody. Místní trh má nahradit výpadky poptávky v zemích EU.

Strojírenská společnost TOS Varnsdorf obrací svou pozornost do Ruska. Dříve prodávala čtyři z pěti obráběcích strojů v Evropské unii. To se ale v posledních letech změnilo a kvůli propadu poptávky na evropských trzích tu firma nedokáže udat ani polovinu své produkce. A náhradu hledá právě v Rusku. Tam míří i další český výrobce – Kovosvit Mas ze Sezimova Ústí.

"Zásadní propad poptávky v Evropě, navíc bez náznaku výraznějšího zlepšení v blízkém horizontu, si vynutil nalézt řešení v posílení našich exportních pozic v těch teritoriích, která se naopak dynamicky rozvíjejí a skýtají určité záruky i další dynamiky do budoucna," popisuje šéf TOS Varnsdorf Miroslav Bičiště. A dodává, že se firma zaměřila hlavně na ruský trh, jehož podíl na tržbách firmy vzrostl z deseti na třicet procent.

"Zařízení strojírenských závodů v Rusku je z velké části zastaralé," vysvětluje potenciál Bohumír Tábor, který má expanzi na ruský trh na starosti v Kovosvitu. Soustruhy v Rusku jsou až dvakrát starší, než je průměr v Evropě, a strojírenské firmy je nyní masivně nahrazují novými.

Obě české firmy chtějí montáž svých strojů z českých komponentů v Rusku společně s ruskými partnery rozjet během následujících měsíců. V dalších letech se má stále větší část dílů vyrábět přímo v Rusku.

TOS Varnsdorf bude spolupracovat s ruskou firmou Kovosvit Rus, ta navzdory názvu nemá dnes už nic společného s českým Kovosvit. Dříve byla pouze jejich ruským distributorem.
Obě firmy nyní finalizují výstavbu závodu v Jekatěrinburgu, ten má začít vyrábět nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku. Očekávají, že závod osloví zejména průmyslové i zbrojařské podniky na Uralu a dále na Sibiři, roční tržby očekávají na hranici dvou miliard rublů, tedy více než 1,2 miliardy korun.

Roční produkce závodu má být kolem dvaceti zařízení – horizontálních vyvrtávaček a obráběcích center. Zpočátku mají asi polovinu zaměstnanců závodu tvořit odborníci z České republiky, kteří budou zaškolovat své ruské kolegy. Cílem je, aby postupně kolem 60 procent komponentů bylo vyráběno přímo v Jekatěrinburgu.

Český Kovosvit, který je součástí skupiny Bonatrans Karla Komárka staršího, bude spolupracovat s ruskou průmyslovou skupinou MTE Group a rozjíždí výrobu ve městě Azov na jihu Ruska. Zatímco letos v Rusku očekávají zhruba 400 milionů korun tržeb, příští rok to má být o polovinu více. Do roku 2018 plánují tržby v Rusku na úrovni 1,5 miliardy korun.
Kovosvit Mas patří pod firmu Kovosvit, kterou přes maltskou společnost FPK Group Limited ovládá rodina Komárků (Karel Komárek starší, František Komárek, Jitka Komárková). Firma v loňském roce utržila 1,3 miliardy a vydělala 64 milionů korun, v roce 2010 ale byla ve ztrátě 73 milionů.
TOS Varnsdorf patří trojici podnikatelů: Janu Rýdlovi, Sabině Vojtěchové a Janu Rýdlovi mladšímu. V roce 2011 firma utržila 1,7 miliardy korun a vydělala 68 milionů. V roce 2010 byla v téměř dvoumilionové ztrátě.
Plány pro Rusko 1,2 miliardy korun mají být tržby nového závodu na výrobu kovoobráběcích strojů, který v ruském Jekatěrinburgu budují česká společnost TOS Varnsdorf a její ruský partner Kovosvit Rus. 1,5 miliardy korun tržeb je cíl společnosti Kovosvit Sezimovo Ústí pro ruský trh. Letos jsou na úrovni zhruba 400 milionů korun a příští rok firma v zemi hodlá utržit ještě o 200 milionů víc.