MACHINE YOUR FUTURE

ČESKÉ FIRMY V INDII HLEDAJÍ PARTNERY

Datum zveřejnění: 15.03.2013
Hospodářské noviny | Podnikání v Indii. Hledání obchodního partnera může připomínat tradiční indickou svatbu, říká o spolupráci s Indy viceprezident indické federace obchodních a průmyslových komor Rakes Bakshi."

Hospodářské noviny | Podnikání v Indii. Hledání obchodního partnera může připomínat tradiční indickou svatbu, říká o spolupráci s Indy viceprezident indické federace obchodních a průmyslových komor Rakes Bakshi."

"Trvá to dlouho, ale jakmile najdete toho pravého, je to dlouhý a pevný vztah," podotýká s úsměvem.

Věta "Hledáme indického partnera" je také nejčastěji slyšet mezi českými podnikateli, kteří v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby vyrazili do Bombaje na tamní strojírenský veletrh hledat nové zakázky.

Indický trh neustále roste, ale podnikání je zde komplikované a firmy mají často kvůli neznalosti prostředí problémy. Podnikat bez partnera zde prakticky nejde. "Je potřeba, aby vám otevřel dveře někdo, kdo se v této zemi vyzná," říká Saurabh Sehgal ze společnosti T&A Consulting, která se na pomoc investorům specializuje.

Právě veletrh India Engineering Sourcing Show, jehož je letos Česko partnerem, je pro to ideální příležitostí. "Potenciál Indie pro české firmy je obrovský," říká ministr Kuba. Připomíná mimo jiné i dlouhou historii, kdy sem průmyslové firmy dovážely již před druhou světovou válkou, po Tomáši Baťovi se tu stále jmenují dvě města.

České firmy mohou v Indii najít velmi zajímavé zakázky. "Za posledních pět let jsme utratili jen na investicích do infrastruktury 500 miliard dolarů. V následujících pěti letech bychom tuto částku rádi ještě zdvojnásobili," říká federální indický ministr obchodu Anand Sharma.
Stejně jako se na loňském veletrhu v Brně představilo přes 130 indických firem, v Bombaji zase vystavuje více než 70 podniků z České republiky. "Indie pro nás byla tradičním trhem již v minulosti, po devadesátém roce jsme ale styky utlumili. A v posledních dvou letech se tu opět snažíme prosadit," říká Jan Chyna ze strojírenské společnosti Kovosvit.

Ten se tu nyní uchází o zakázku na obráběcí stroje za 150 milionů korun, zatím ale bojuje s českými úřady kvůli licenci. "Mají strach, že takto vysoce hi-tech stroj může být použit pro armádní účely, uvidíme, jak to dopadne," prohlašuje. Rozjednanou spolupráci mají i další české firmy. "Jednáme o společném podniku s indickým partnerem. Máme hi-tech zákaznickou optiku, ve které máme před Indy velký náskok," říká šéf firmy EcoGlass Jiří Kočárek. Jeho společnost dodává specializované čočky do průmyslu: například do fotovoltaiky nebo i pro automobily Bentley.

Českým podnikatelům v Indii pomáhá i hospodářská komora, která je v zemi stále aktivnější. "V Indii má každá instituce mnohem větší váhu než v Evropě, dvojnásob to platí o ministerstvech," říká prezident komory Petr Kužel. I proto včera na veletrhu zorganizovala fórum s názvem "Děláme byznys s Českem" – a na něm bylo podepsáno hned několik smluv o spolupráci.

Partnera našla třeba malá rodinná firma WaterSaVERS - nabízí zařízení, které umí ušetřit velké množství vody. "Dnes jsme podepsali dohodu s prvním partnerem, zatím je to jen pro stát Maháráštra," říká syn majitele společnosti Martin Božek. "Máme již rozjednané nějaké zakázky na dodávky. Ale je to Indie, takže dokud to nebude na papíře, raději je nebudu komentovat," podotýká.

Dohodu s právnickou firmou podepsala například i společnost Agile Europe, která se specializuje na fotovoltaické elektrárny, které jsou vzdálené od elektrické sítě. Některé firmy si ale stěžují, že ani s indickým partnerem, který zná zdejší zvyky, není podnikání někdy jednoduché. Často prý přestane beze slova reagovat, někdy se dokonce pokusí pouze okopírovat technologii české společnosti. Indie pro nás byla tradičním trhem již v minulosti, po devadesátém roce jsme ale styky utlumili. A v posledních dvou letech se tu opět snažíme prosadit. Jan Chyna, Kovosvit