MACHINE YOUR FUTURE

AUTOMATIZACE VE STROJÍRENSTVÍ MÁ SILNÝ PRODEJNÍ POTENCIÁL

Datum zveřejnění: 14.09.2015
Hospodářské noviny/„Velkou příležitost na trhu vidíme v průmyslové automatizaci a robotizaci.

Hospodářské noviny/„Velkou příležitost na trhu vidíme v průmyslové automatizaci a robotizaci. Vnímáme ji jako cestu k výraznému navýšení kapacity výroby naši zákazníků,“ říká generální ředitel KOVOSVITU MAS. Filip Winkelhofer.

I v oblasti strojírenství se často hovoří o úsporách a efektivitě. Jaký tedy vidíte přínos v automatizaci a robotizaci pro obráběcí stroje?

Mnoho investorů žije v představách, že hlavním přínosem průmyslové automatizace a robotizace je minimalizace počtu pracovníků a tím úspora mzdových nákladů. My automatizovaná a robotizovaná pracoviště naopak vidíme jako nástroj, který pracovníkům pomáhá efektivněji a kvalitněji zvládat pracovní úkony s omezením ztrátových časů, například na seřizování a údržbu stroje, hledání materiálu, vizuální kontrolu a podobně. Systémy automatizace by měly být vnímány spíše jako pomocník ke snížení nekvality, zvýšení prostoru pro efektivnější využití pracovních kapacit, zvýšení technologických možností stroje a dosažení vyšší stability výroby.

Kde tyto projekty nacházejí uplatnění?

Obecně řečeno, ve všech odvětvích. Automatizované stroje a linky již nejsou dávno pouze problematikou hromadné výroby, ale své zájemce nacházejí i v malosériové a středně sériové výrobě. Většina našich zákazníků je právě z této oblasti. Tomuto zaměření odpovídají spíše požadavky na aplikace pro jednoduché obráběcí stroje, které mohou být automatizací propojeny a splňovat tak požadavky i na komplikované technologie. Dalším cílem velké řady zákazníků, zejména z malosériové a středně sériové výroby, je ze stroje a tedy investice vytěžit maximum.

Automatizované linky se netýkají jen obráběcích strojů? Jak to řešíte?

Máte naprostou pravdu. Často za námi přicházejí zákazníci, kteří mají zakázku například pro automobilový průmysl a chtějí, abychom jim výrobu co nejefektivněji navrhli. V tomto případě je výhodné automatizací propojit několik technologií, které nemusejí být pouze z oboru obrábění. Na tyto požadavky reagujeme prostřednictvím samostatné divize MAS Automation, která řeší mnoho druhů výrobních procesů jako celek. Lze říci, že technologii stavíme na klíč, často už od vložení materiálu do prvního stroje až po kontrolu a zabalení. Pro návrh celkového systému využíváme nejen stroje vlastní výroby, ale spolupracujeme s dodavateli různých technologií z celého světa. MAS Automation je v podstatě generálním dodavatelem automatizovaného nebo neautomatizovaného technologického celku, přičemž ručíme zákazníkovi za kvalitu a funkčnost celku.