MACHINE YOUR FUTURE

3D ADITIVNÍ TECHNOLOGIE – rok inovací a novinek

Datum zveřejnění: 15.03.2017
Po kritickém roce 2016, kdy šlo Kovosvitu MAS o přežití, se naše tradiční strojírenská firma z jihu Čech nadechuje k dalšímu rozmachu a pro rok 2017 připravuje celou řadu výrobních novinek, které bude v průběhu roku postupně uvádět na trh. Nejbližší příležitostí jsou zákaznické dny Kovosvitu MAS konané v termínu 5. a 6. dubna v Sezimově Ústí. Světovou premiéru, zde bude mít mimo jiné také stroj WELDPRINT 1000 5AX, jenž patří do kategorie HYBRID MANUFACTURING (HM).

Zákaznické dny Kovosvitu MAS jsou již tradiční akcí lákající všechny, kteří mají zájem o strojírenství, obráběcí stroje a vše co s nimi souvisí. Jako každý rok se očekává hojná účast odborné i neodborné veřejnosti. V posledních ročnících přilákaly zákaznické dny Kovosvitu MAS téměř 600 návštěvníků a na akci participuje okolo 40 partnerských firem, jejichž produkty těsně souvisí s produkcí obráběcích strojů.
Hlavním produktem, který se představí 5. dubna ve světové premiéře, je stroj WELDPRINT 1000 5AX. Reprezentuje technologii hybridní aditivní technologie, která umožňuje vytvářet kovové díly metodou 3D tisku a jejich následné obrábění v jednom pracovním prostoru.

WELDPRINT 1000 5AX

Společnost Kovosvit MAS vstupuje strojem WELDPRINT 1000 5AX na trh výrobních technologií pro ADDITIVE MANUFACTURING (AM). Novinka umožňuje vytváření kovových dílů a jejich obrábění v jednom pracovním prostoru. Stroj disponuje 5 řízenými osami pro technologii navařování kovu a také 5 osami pro obrábění vnitřních a vnějších tvarových ploch. Jde tedy o stroj z kategorie HYBRID MANUFACTURING (HM), kombinující plnohodnotnou generickou technologii (navařování kovu) a plnohodnotnou subtraktivní technologii pomocí frézování v 5 osách.
Základem produkčního stroje WELDPRINT 1000 5AX je nově vyvinutá unikátní technologie HYBRID MANUFACTURING, vyvíjena a testována na prototypech v letech 2013 až 2016. Kovosvit MAS ji vyvinul ve spolupráci s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT), ČVUT v Praze, Fakulta strojní. Jde o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM) vyvinutou plně v České republice, která již prošla patentovým řízením.
Stroj WELDPRINT 1000 5AX umožňuje vytváření složitějších strojírenských dílců: skořepin, plných objemů, vnitřních kanálů a dutin, výztužných vnitřních struktur a podpůrných vnějších struktur. Hlavní výhodou technologie je její relativně nízká cena. Na dílci vytvořeném touto technologií dosahují náklady 25–30 % ceny nákladů konkurenčních technologií pro AM (3D tiskárny na principu SLS, DMLS a podobné, které spékají kovový prášek po vrstvách pomocí laserového paprsku nebo elektronového svazku) nebo HM (stroje kombinující v jednom pracovním prostoru technologii navařování kovu, zpravidla pomocí techniky Laser Cladding nebo techniky DMLS s obráběním).
Nový stroj otevírá využití technologie HM v oblasti zpracování standardních konstrukčních materiálů pro běžné strojírenství (stavba strojů, výroba nástrojů, energetická zařízení, vojenské aplikace, dopravní technika, prototypová výroba, opravárenství). Technologie umožňuje zpracovávat špičkové materiály, jako jsou niklové slitiny a další, ale nabídka se nyní orientuje především na zpracování konstrukčních ocelí, nerezových ocelí, jemnozrnných ocelí a otěruvzdorných ocelí. Uživatelem technologie nemusí být špičkové vývojové středisko velké firmy, ale může ji rentabilně využít i běžná malá a středně velká strojírenská firma.
Technologie umožňuje výrobu dílců do rozměru 500 × 500 × 400 mm. Rychlost vytváření nových dílců se pohybuje v rozmezí 0,2–1,0 kg/h. Produkční stroj WELDPRINT 1000 5AX je primárně dodáván s vlastním softwarovým modulem HM pro podporu programování stroje, který je integrován do CAD/CAM systému. Technologický CAM modul pro zpracování HM technologie vyvinul Kovosvit MAS společně s RCMT a bude automatickou součástí každé instalace.

MCV S ROBOTIZOVANÝM PRACOVIŠTĚM

V návaznosti na četné poptávky zákazníků pro zvýšení produktivity strojů nabízí společnost Kovosvit MAS ke strojům typu MCV nově robotické zakládací stanoviště.
Základem robotického zakládacího stanoviště je robot Fanuc M10 s nosností až 12 kg, který zakládá polotovary ze vstupních pozic do stroje a přemísťuje obrobené dílce zpět do těchto pozic. Obsluha pak pouze několikrát za směnu ze vstupních pozic vyjme obrobené dílce a umístí nové polotovary. Maximálně se tak sníží prodlevy stroje, které vznikají při zakládání polotovarů obsluhou (čekání na obsluhu). Rovněž se zvýší rychlost i přesnost samotného procesu založení dílce.
Nedílnou součástí zakládacího stanoviště je vlastní řídicí systém MADAM (MAS Data Management), vyvinutý výhradně společností Kovosvit MAS. Systém umožňuje, vedle řízení samotného stanoviště, ukládání velkého počtu programů a jejich správu, vizualizaci stavu zařízení a průběhu zakázky, manažerský reporting a mnoho dalších funkcí, které lze upravit a přizpůsobit na míru potřebám zákazníka.

SP 430 S NOVÝM ŘÍDICÍM SYSTÉMEM SIEMENS SINUMERIK 840DSL NC SW 4.7

Další inovativní novinkou je stroj SP 430 s řídicím systémem Siemens SINUMERIK 840Dsl s novým NC SW 4.7. Tento stroj je v portfoliu Kovosvitu MAS ze strojařského pohledu již několik let, ale z pohledu řízení se jedná o první stroj, na němž byl nasazen tento inovovaný řídicí systém. Poskytuje řadu výhod a inovativních řešení. Zákazník si tak může v praxi vyzkoušet použití systému a připravit se na rozdíly oproti starší verzi. Jednou z mnoha novinek je 15palcová dotyková obrazovka, s ovládáním na jaké jsme zvyklí například z mobilů nebo z tabletů. Integrace řízení robota do ŘS stroje, vylepšené vlastnosti cyklů. Zlepšení grafických rozhraní příkazů, generování časů zpracování programů, zobrazování výsledků měření a vytváření protokolů, DXF import pro urychlení programování. Všechny tyto vlastnosti mají za cíl zvýšení uživatelského komfortu obsluhy a navýšení produktivity celého stroje při složitém procesu obrábění. Tento řídicí systém se bude dle plánu v průběhu roku 2017 implementovat i na další stroje z portfolia Kovosvitu MAS.

ZÁVĚR

Letošní rok bude pro Kovosvit MAS z pohledu nových produktů a inovací jistě výjimečný a byla by škoda o tyto novinky na poli obráběcích strojů a aditivních technologií přijít. První příležitostí pro všechny příznivce strojírenství je tedy návštěva zákaznických dnů v Kovosvitu MAS 5. a 6. dubna 2017. Následuje pak Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, na který Kovosvit MAS připravuje další novinky.

Zdroj: Technickydenik.cz