MACHINE YOUR FUTURE

Kovosvit MAS sází na nový soustruh. Představí jej na MSV v Brně

Datum zveřejnění: 21.08.2018
Již na dubnových zákaznických dnech potvrdil management strojírenského podniku Kovosvit MAS, že letošní hlavní novinkou v produkci firmy bude zcela nový soustruh. Stroj představí společnost ze Sezimova Ústí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Kovosvit novinkou hodlá navázat na úspěšný soustružnický program, který firmu proslavil již brzy po jejím založení v roce 1939.

 

Soustruh se zcela novým designem, jež ponese označení KL (z anglického Kovosvit Lathe) a do sériové výroby bude uvolněn v první polovině roku 2019, nahradí ve výrobním portfoliu Kovosvitu MAS produkční soustruh SP 280. Na tomto stroji, který se vyrábí od roku 2006, nedošlo k žádné zásadní inovaci, a přestože je u zákazníku stále oblíbený, přistoupil Kovosvit na radikální změnu svého soustružnického programu.

„Rozhodli jsme se, že neprovedeme inovaci stávajícího stroje, ale postavíme zcela nový soustruh s osvědčenou kinematikou odkazující na stroje S50 či S80,“ říká Petr Heinrich, technický ředitel Kovosvitu MAS, a dodává: „Naším cílem je být v segmentu soustružnických strojů, které tvoří zhruba 40 % z naší celkové produkce, nadále konkurenceschopní.“

Kompaktnost nového stroje

Tým vývojářů a konstruktérů již řadu měsíců pracuje na soustruhu, který vychází velikostně z úspěšného stroje SP 280. Zachovány zůstaly výkonové parametry i velikost obrobku. Podstatnou změnou ale bude především větší kompaktnost stroje, který má v porovnání se soustruhem SP 280 výrazně menší zástavbové rozměry, a to až o 35 %.

„Podstatná část zákazníků, kteří si pořizují naše produkční soustruhy, jsou menší firmy a soukromníci. A ti logicky hledí na zastavěnou plochu,“ říká Petr Heinrich a přidává další parametry, na které se Kovosvit při vývoji zaměřil. „Kromě zástavbových rozměrů a výšky stroje bylo naším cílem také zlepšení ergonometrie, to znamená přístup obsluhy do pracovního prostoru, zejména k vřetenu.“

Konkrétně se zlepší manipulace se sklíčidlem při upínání obrobku, dále průchod vřetenem. Jde o jeden z velmi důležitých parametrů u tohoto typu stroje, který se zvětší z původních 61 na 65 mm. Díky využití přímých pohonů pro kuličkové šrouby a dalších upravených parametrů dostane zákazník v porovnání s SP 280 přesnější stroj. Ke zvýšení přesnosti napomůže též vychlazování stěžejních komponent, čímž se přispěje ke zvýšení teplotní stability stroje.

Nové umístění hydraulického agregátu

Dalším vylepšením, které zákazníci na soustruhu KL ocení, bude změna umístění hydraulického agregátu. Ten byl u stávajícího stroje zdrojem hluku, kterým obtěžoval obsluhu. Umístění hydraulického agregátu v zadní části stroje a tím i zmenšení hlukové zátěže, umožní skutečnost, že na novém stroji bude umožněno nastavování tlaku na upínání přímo na obrazovce ovládacího panelu.

Z ovládacího panelu půjde u nového stroje nastavovat též bezkontaktní spínače, což rovněž zvýší komfort obsluhy. Dříve byla potřeba tyto bezkontaktní spínače na upínacím válci přenastavovat podle toho, jaký průměr byl upínán.

Obsluhu zpříjemní též zcela nový ovládací panel. Bude nejen otočný, ale též sklopný. Také bude ve srovnání se strojem SP 280 zvětšen průhled do pracovního prostoru. K tomu si budou moci zákazníci dokoupit řadu příslušenství. Například visiport, tedy rotační průhled do pracovního prostoru, dále hlavy s upínáním BMT, tedy velmi přesné a tuhé upnutí, které také dosud nebylo běžné. Zákazníci si též mohou objednat manipulátor pro velkosériovou výrobu.

Průmysl 4.0

Novinka z produkce Kovosvitu MAS bude, podobně jako další stroje tohoto tradičního výrobce z jihočeského Sezimova Ústí, kompatibilní s pravidly Průmyslu 4.0. „Stroj bude reportovat a zasílat monitoringy, aby vedoucí či manažer věděli, jestli stroj pracuje a nakolik je vytížený. Samozřejmostí je, že stroj bude připraven na robotizaci, automatizaci a začlenění do výrobních linek,“ doplňuje Petr Heinrich.

Ovládací systém soustruhu KL bude primárně Siemens SINUMERIK 820, nicméně dle preferencí zákazníka nebude problém stroj dodat i se systémem Fanuc. Stroj bude zákazníkům dodáván v pěti technologických variantách. Premiéra nového soustruhu je naplánována na brněnský strojírenský veletrh, který začíná 1. října 2018. V roce 2019 bude zahájena jeho sériová výroba.

Rok 2019 je symbolický i z toho pohledu, že v tomto roce oslaví Kovosvit MAS 80. výročí svého založení a zcela nový soustružnický program, který odkazuje na bohatou historii firmy v této oblasti, je k tomuto jubileu velmi vhodný. Vždyť historicky byl Kovosvit známější svými soustružnickými stroji než frézkami. Produkční soustruh KL vzbuzuje na trhu velká očekávání a Kovosvit očekává, že půjde o nosný a komerčně úspěšný produkt.